Vařit z biopotravin je snadné

Kurzy vaření pořádálo občanské sdružení ENVIC za finanční podpory Nadačního fondu Zelený poklad a Ministerstva životního prostředí v Hotelové škole v Plzni na Borech.

Proběhly dva kurzy. Dopolední kurz se nesl v duchu bezmasé stravy. Účastníci, kterých bylo 13, se rozdělili do skupin a každá z nich si uvařila pod vedením lektora vlastní menu. Martin Havlík (šéfkuchař skupiny JANÁK BROS.) připravil toto menu: Krémová česneková polévka, Salát z pečených paprik s olivami a domácí pečivo, Restovaný tempeh na houbovém rizotku, Rychlý cuketový koláč s ořechy a rozinkami.

Odpolední kurz byl doplněn masem z ekologických chovů hospodářských zvířat nedaleko Plzně. Opět skupina po 13 vařila kompletní menu a každý měl možnost si vyzkoušet předváděné postupy. Vařila se tato jídla: Roastbeef doplněný studenými omáčkami – Aioli, Ravigote, medová s koprem, Zvolna dušený hovězí krk na zelenině a domácí pečivo, Jehněčí mletá sousta s cizrnovým hummosem, Rychlý cuketový koláč s ořechy a rozinkami.

Recepty najdete pod článkem a fotografiemi.

Až na malé výjimky byly všechny suroviny, ze kterých účastníci vařili, v biokvalitě. Jejich nákup nebyl nijak náročný. Nakupovali jsme na Plzeňském farmářském trhu, na farmě Country Life a něco málo dokoupili v supermarketech.

Vaření z biopotravin se téměř vůbec neliší od vaření z konvenčních surovin. Rozdíl je především v kvalitě potravin. Biopotraviny jsou charakterizovány skvělou a autentickou chutí bez přídatných (syntetických) látek. U biozeleniny počítejte, že obsahuje méně vody a více sušiny. Má tedy výraznější chuť a na pánvi vám při tepelné úpravě zůstane více zeleniny a méně vody. Například u kuřecího masa počítejte s o něco delší tepelnou úpravou. Kuřata mají totiž možnost výběhu, rostou pomaleji a jejich svalstvo je vypracovanější než kuřat z konvečních velkochovů. Nebojte se biopotravin a nechte zvítězit kvalitu z nad kvantitou.

Navštivte náš profil na facebooku!