Farmářské trhy na parkovištích nákupních center?

Od roku 2010 kdy občanské sdružení ENVIC a hotel Gondola začali pořádat Plzeňské farmářské trhy, jsme byli oslovováni (občanské sdružení ENVIC) provozovateli nákupních center nejen z Plzně, abychom pořádali farmářské trhy i u nich. Všechny nabídky jsme s díky odmítli.

Plzeňské farmářské trhy byly a jsou hodnoceny jako ty vůbec nejlepší z celé České republiky. Co z nich dělá oblíbené místo nákupů kvalitních potravin s tváří a místo setkávání? Především výběr prodejců. Vybíráme regionální a tuzemské farmáře a výrobce, kteří s potravinami přímo zachází. Překupníci u nás nemají místo. Zhruba 15 % prodejců jsou smluvními prodejci, pověření konkrétním farmářem či výrobcem a my jsme o tomto zastoupení informování přímo od majitele farmy. Dále je to kvalita. Potraviny nabízené na našich trzích jsou kvalitní, originální a vyráběné s respektem k výchozím surovinám.

V neposlední řadě je to atmosféra. Jedním z motivů pořádání farmářských trhů bylo i oživit centrum města Plzně, které je o víkendech prakticky vylidněné. Z centra odešli nejdříve lidé a pak drobní živnostníci. Většina Plzeňanů je na perififích a nakupují v nákupních centrech. Tento stereotyp jsme se úspěšně pokusili narušit. Alespoň každých 14 dnů se prostor u Mlýnské strouhy zaplní zhruba 3000 znalci dobrého jídla.

Důležitá je i motivace. Mnoho farmářských trhů nejen v Plzni zaniklo, protože motivace k jejich pořádání nevycházela ze zájmu o podporu zemědělců a rozvoje lokální ekonomiky. Nákupní centra nepořádají trhy proto, že jim jde o rozvoj venkova, nabídku kvalitního jídla, i když se i těmito argumenty zaštiťují. Jde jim o zvýšení návštěvnosti a lakování svých fasád „na zeleno“. Tedy o vylepšení si reputace a tzv. pozitivní identifikace s nákupními centry. Pražská nákupní centra, ve kterých se farmářské trhy pořádají, se chlubí zvýšením návštěvnosti.

Podle našeho názoru jsou farmářské trhy alternativní formou prodeje kvalitních potravin od malých a středních farmářů a výrobců jídla (ne každá potravina se dá jíst). Pokud prodejce postavíte na parkoviště obchodních center vytrácí se autenticita farmářského trhu a tento pojem se vyprazdňuje. Jeden pokus pořádat farmářské trhy na parkovišti nákupního centra v Plzni již byl. U Tesca na Rokycanské třídě pokus nevyšel. Teď tu máme pokus číslo 2, a to u nákupního centra Olympie. Uvidíme jak se jim bude dařit. Ostatně můžete trhy posoudit sami.