Mlžné Plzeňské farmářské trhy se vydařily

Sobotní ráno 30. října bylo mlžné, ale milovníci autentických regionálních potravin si místo konání Plzeňských farmářských trhů našli. Tyto trhy se nesly ve znamení soutěže Ministerstva zemědělství o nejlepší Regionální potraviny Plzeňského kraje 2010. V našem kraji je koordinovala Potravinářská komora, MAS Pošumaví a Úhlava, o.p.s. Informace o vítězích najdete v článku „Vítězové soutěže Regionální potraviny roku 2010 v Plzeňském kraji se představí na sobotních trzích„.

Již na předchozích trzích prodávali své výrobky někteří z oceněných (Lukrena, Alimex, Joma). Poprvé se na nich představili (30.10.) pracovníci ze Zpracovny ryb v Klatovech, Drůbežářského závodu v Klatovech a z pivovaru Modrá hvězda z Dobřan. Zájem veřejnosti byl ohromný. Rybáři prodali vše co přivezli a že toho nebylo málo – uzené ryby, chlazení siveni, pivovar vytočil několik sudů vynikajícího sedmnáctistupňového Dobřanského sekáče.

Ostatní tradiční prodejci samozřejmě prodali také téměř vše. Tyto trhy navštívilo opět několik tisíc lidí. Často se nás ptáte, kde najdete vajíčka. Zatím jsme většího prodejce vajec, který chová slepice v tzv. volných výbězích nemohli na trhy získat. Slovíčko zatím je podstatné, protože na 13. listopadu (termín Plzeňských farmářských trhů) bude na trzích prodávat vajíčka pan Martínek z Osvračína. Můžete se těšit na velké množství vajec té nejvyšší kvality od slepic, které žijí spokojený život a nejsou zavřené v klecích nebo halách.

V rámci těchto trhů se uskutečnila také úžasná přednáška o přírodních zahradách. Plný sál poslouchal jakým způsobem se přírodní zahrady projektují, jaké jsou jejich principy. Zajímavá byla i ukázka netradičních plodin. Přednášející Alena Lehmnnová a Lucie Nižaradzeová předvedli, že na zahradě není třeba s přírodou bojovat, ale lze s ní spolupracovat zároveň se radovat z úrody.